Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 940 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Ostateczne rozwiązania, czyli makabryczne obozy śmierci...

wtorek, 24 kwietnia 2007 0:58
cz.I

Zatrzymam się trochę dłużej przy tym temacie, ponieważ nie do pomyślenia jest w jaki sposób Niemcy mogli tak traktować ludzi. Czy oni wogóle mieli sumienie i ludzkie uczucia? Jak się później okaże "nie mieli".

Pierwszym obozem, który powstał, był obóz Dachau w Bawarii założony 22 marca 1933r., czyli mniej niż dwa miesiące po objęciu przez Hitlera urzędu kanclerza Rzeszy. Pierwszym komendantem był Theodor Eicke, a pierwsi więźniowie, którzy trafili do obozu w Dachau w marcu 1933 roku, należeli przeważnie do politycznych przeciwników nazistów.
W listopadzie 1934 roku, do Dachau przybył Rudolf Hoss i rozpoczął służbę jako strażnik w obozie koncentracyjnym. Jak się okaże, był to początek jego "wielkich rządów" w Polsce. 
Trzy i pół roku spędzone w Dachau znacząco wpłynęły na kształtującą się mentalność Hossa.
Dachau okrył się złą sławą z podowu panującego tam sadyzmu. Chłosta i inne sposoby bicia były tam na porządku dziennym. Więźniowie byli mordowani, a ich śmierć była lekceważona i rejestrowana jako "zabicie przy próbie ucieczki". Faktem jest, że rzeczywiście duża liczba ludzi zginęła w ten sposób, ale napewno nie tyle, ile było zarejestrowanych. Jednak największym koszmarem, jaki przeżywali więźniowie tego obozu, był terror psychiczny. Więźniowie nie wiedzieli ile będą przebywali w obozie. W latach trzydziestych wyroki trwały mniej więcj rok, ale każdy wyrok mógł być dłuższy, lub krótszy, w zależności od decyzji władz. Z wypowiedzi Hossa, który także odbył wyrok w więzieniu, słyszymy: "wszystko można przetrzymać, jednak nie niepewność co do tego, jak długo będą więzieni. To nękało ich najbardziej i paraliżowało najmocniejszą wolę". Oprócz tej niepewności, więźniowie musieli stawić czoło sposobowi, w jaki strażnicy manipulowali ich psychiką. Niejaki Josef Felder, deputowany Reichstagu z ramienia SPD, który był jednym z pierwszych więźniów Dachau, wspomina, jak przeżywał silną depresję, a strażnik wziął kawałek liny i pokazał mu jak najlepiej związać pętlę, aby się powiesić. Tylko dzięki silnej woli i przypominaniu sobie o rodzinie, zdołał oprzeć się tej sugestii.
W obozie w Dachau  wprowadzono system kapo, który miał później zostać przyjęty w całej sieci obozów koncentracyjnych. Władze obozu wyznaczały jednego więźnia, który miał być odpowiedzialny za wszystkich w swoim bloku, lub oddziale robotników, tzw. komandzie. Kapo miał wielką władzę nad innymi więźniami i oczywiście jej nadużywał. Czasami bardziej nawet niż strażnicy SS.


Podziel się
oceń
5
5

komentarze (153) | dodaj komentarz

Kampania wrześniowa

wtorek, 24 kwietnia 2007 0:17
Hitler miał zaplanowany wybuch wojny na 26 sierpnia 1939r., lecz z powodu podpisania (25.VIII.1939r.) przez Polskę układu o wzajemnej pomocy z Wielką Brytanią, oraz układu z Francją z 1921r. przełożył na 1 września. Hitler zaplanował szybko swoje działania. Świadomy był decyzji przełożenia daty. Chciał przekonać Anglię, że polacy są winni, że to oni pierwsi zaczęli. Niemcy przebierali się za polaków i napadali na swoich (niemców). Przełomowym wydarzeniem był napad na radiostację w Gliwicach. Niemcy nadawali po polsku, aby polacy nacierali na Niemcy. Było to oczywiście wielkie kłamstwo. Tak jak napisałam, Hitler chciał zrzucić winę na Polaków. Niestety udało im się to, bo Anglia i Francja już nam nie pomogły. 1 września 1939r. o godzinie 4.45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" zaczął bombardowanie Polski.


Obroną polską dowodził marszałek Edward Rydz-Śmigły. Przez pierwsze 3 dni trwała obrona granic, zakończona klęską Polaków. Po dalszych klęskach poniesionych przez armie Łódź i Prusy, wojskom niemieckim otworzyła się droga
na Warszawę. Obroną wojskową stolicy dowodził gen. Walerian Czuma, a ludnością cywilną kierował natomiast prezydent miasta Stefan Starzyński. 9 września oddziały niemieckie zaatakowały dzielnice Warszawy. Tego samego dnia, polskie armie Poznań i Pomorze, pod wodzą gen. Tadeusza Kutrzeby dokonały natarcia i rozpoczęły największą bitwę kampanii wrześniowej, zwaną bitwą nad Bzurą.
Zacięta walka, pomimo początkowych sukcesów, zakończyła się ostatecznie 19 września klęską Polaków.

W czasie trwania tych zmagań, 17 września, zgodnie z postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow, do działań wojennych przeciwko Polsce przystąpił Związek Radziecki. Fakt ten spowodował, że wobec bezsilności Polsków i braku możliwości jakiegokolwiek działania, Naczelny Wódz podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji władz Rzeczypospolitej do Rumunii. W nocy z 17 na 18 września prezydent, rząd i Naczelny Wódz przekroczyli granice Polski. Agresja ZSRR przypieczętowała klęskę armii polskiej. W decydujących walkach pod Tomaszowem Lubelskim w dniach 17-20 września i 23-26 września Polacy ponieśli kolejne znaczące straty. Wobec wyczerpania amunicji, żywności, braku wody i dużej liczby rannych, 28 września, po bohaterskiej obronie skapitulowała Warszawa. W dniach 2-5 października stoczono, zakończoną klęską Polaków, ostatnią bitwę kampanii wrześniowej - bitwę pod Kockiem. Polacy skapitulowali na wszystkich odcinkach. Da narodu polskiego rozpoczęły się lata okupacji.
Podziel się
oceń
9
3

komentarze (129) | dodaj komentarz

Wstęp:

poniedziałek, 23 kwietnia 2007 19:57
Jak wiecie II wojna światowa wybuchła 1 września o godz. 4.45 rano, atakiem przez Niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" placówki na Westerplatte. Był to początek największej wojny w dziejach ludzkości pod względem militarnym, międzynarodowym i zarazem krwawym. Zginęła tam ogromna ilość ludzi - zarówno tych co walczyli, jak i niewinnych obywatelów państw na całym świecie. Jednak niezrozumiałe i najbardziej szokujące są statystyki na temat zamordowanych dzieci. Przecież takie 3, czy 6 letnie dziecko jest po pierwsze bezbronne, a po drugie nic nikomu nie zawiniło. Opiszę później okrutne traktowanie dzieci. Czasami jak czyta się wypowiedzi "ocalałych" o rzezi jaką w brutalny sposób stosowali Niemcy, to płakać się chce.
Podziel się
oceń
11
1

komentarze (145) | dodaj komentarz

Witam...

poniedziałek, 23 kwietnia 2007 19:36
Założyłam tego bloga dlatego, że kocham II wojnę światową. Co prawda nie w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale uwielbiam o niej czytać i dowiadywać się nowych rzeczy. Postanowiłam się teraz z wami podzielić swoją wiedzą na ten temat. Może ktoś z was również zacznie się interesować tym tematem.
Podziel się
oceń
12
0

komentarze (116) | dodaj komentarz

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  202 067  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Archiwum

O moim bloogu

Jest to blog dla tych, którzy kochają II wojnę światową. Podzielę się swoją wiedzą na ten temat i mam nadzieję, że jeśli coś przeocze, uzupełnicie mnie :)

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 202067
Wpisy
  • liczba: 4
  • komentarze: 543

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl